ZRZESZENIE PRAWNIKÓW POLSKICH o/Warszawa
EUROPEJSKA WYŻSZA SZKOŁA PRAWA I ADMINISTRACJI
PROFESORSKIE CENTRUM DORADZTWA PRAWNEGO
zaprasza na szkolenie
„ADMINISTRACYJNE POSTĘPOWANIE EGZEKUCYJNE I ZABEZPIECZAJĄCE”. ŚRODKI OBRONY PODATNIKA”
DLACZEGO WARTO?
Szkolenie kładzie nacisk na stronę praktyczną. Jego celem jest przedstawienie metod i procedur stosowanych przez organy podatkowe i egzekucyjne. Prowadzący przedstawi najbardziej skuteczne i efektywne, prawne sposoby obrony zobowiązanego w postępowaniu egzekucyjnym. Uczestnicy dowiedzą się jakie są najczęstsze uchybienia i nieprawidłowości w działaniach organów egzekucyjnych, które mogą rzutować na wadliwość prowadzonych postępowań. Prowadzący, bazując na wieloletnim doświadczeniu, zaprezentuje propozycje rozwiązań konkretnych, realnych, praktycznych problemów, z którymi z pewnością zetknęli się uczestnicy prowadząc sprawy swoich klientów, bądź własnej firmy.
DLA KOGO?
Szkolenie jest przeznaczone dla prawników, właścicieli i pracowników biur rachunkowych, doradców podatkowych, firm wobec których prowadzone jest lub może być postępowanie egzekucyjne, jednostek organizacyjnych i osób prawnych, które mają bądź mogą mieć zobowiązania podatkowe, skutkujące w przyszłości odpowiedzialnością osobistą członków organów zarządzających.
PROGRAM SZKOLENIA :
- Kto może reprezentować podatnika w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym. Zakres reprezentacji, czynności egzekucyjne dokonywane z udziałem i pominięciem pełnomocnika
- Podstawy prowadzenia egzekucji. Elementy tytułu wykonawczego i najczęstsze braki formalne. Skutki wszczęcia i prowadzenia egzekucji na podstawie nieprawidłowo wystawionego tytułu wykonawczego
- Właściwość miejscowa organów egzekucyjnych.
Jak wykorzystać problem z ustaleniem miejsca zamieszkania podatnika. Zmiana miejsca zamieszkania podatnika w toku postępowania, zmiana siedziby (adresu) osoby prawnej, brak organów uprawnionych do reprezentacji, rezygnacja jedynego członka zarządu
- Wybór właściwego środka zaskarżenia
- zarzuty na prowadzone postępowanie egzekucyjne
- zażalenie
- skarga na czynności egzekucyjne
- wniosek o zwolnienie z egzekucji
- Jak wykorzystać instytucję wyłączenia spod egzekucji rzeczy lub prawa majątkowego ?
- Dopuszczalne prawem metody wstrzymania, zawieszenia, spowolnienia egzekucji.
- Jak urząd skarbowy pozyskuje wiedzę o majątku lub dochodach dłużnika (źródła informacji)
- wykorzystanie art. 36 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
- centralna informacja ksiąg wieczystych, centralna informacja o zastawach skarbowych, centralna ewidencja pojazdów i kierowców, rejestr zastawów skarbowych, ewidencja gruntów i budynków
- wewnętrzne bazy urzędów skarbowych (informacje z JPK, systemu Czynności Majątkowe, Poltax, Serce) oraz dostęp do danych zewnętrznych (Ogniwo, Cepik, Księgi Wieczyste)
- Działania organów egzekucyjnych w sytuacji braku kontaktu ze zobowiązanym, bądź nieistnienia organów osoby prawnej. Czy mając długi warto „zniknąć” ?
- Kiedy zadłużonemu podatnikowi opłaca się zarejestrować spółkę z o.o Korzyści i niedogodności tej formy prowadzenia działalności.
- Miękka egzekucja przed i po wystawieniu tytułu wykonawczego – jak negocjować z urzędem skarbowym. Zasadność starania się o ulgi w spłacie
- Na jakich składnikach majątku można ustanowić zastaw skarbowy. Czy potencjalny nabywca może uzyskać informację o obciążeniu zastawem. Możliwość skutecznego zbycia rzeczy zastawionej. Zastaw skarbowy a zastaw rejestrowy – konkurencja zabezpieczeń. Czym różni się zastaw od zajęcia.
- zastaw na pojazdach i innych ruchomościach, w tym środkach trwałych – skąd pozyskać informacje
- zastaw na wierzytelnościach – wyprzedzenie innych wierzycieli w razie zajęcia wierzytelności
- zastaw na udziałach w spółce z o.o.
- zastaw na rzeczach oznaczonych co do gatunku
- zastaw na części ułamkowej rzeczy (udziale)
- egzekucja z majątku zabezpieczonego zastawem i podział kwoty uzyskanej
- Dopuszczalność zastawu i egzekucji na przedmiocie leasingu. Czy leasing jest całkiem „bezpieczny” ?
- Hipoteka przymusowej na nieruchomościach i innych prawach.
Kiedy urząd stosuje hipotekę przymusową i jakie są najczęstsze przedmioty zabezpieczenia. Czy urząd może założyć księgę wieczystą i wpisywać w niej aktualnych właścicieli? Czy zabezpieczenie dokonywane jest na etapie kontroli, postępowania podatkowego, czy dopiero w toku egzekucji. Jakie są skutki ustanowienia hipoteki skarbowej dla nieruchomości już zabezpieczonej inną hipoteką np. z tytułu kredytu.
- Popularność egzekucji z wierzytelności (efekt JPK).
Jak bezpiecznie odmówić realizacji zajęcia, czy można nie uznać zajętej wierzytelności? Czy dopuszczalne jest zajęcie wierzytelności przyszłej albo scedowanej (przelanej) na osobę trzecią? .
- Egzekucja z nieruchomości.
- wezwanie zobowiązanego do zapłaty
- wpis o wszczęciu egzekucji do księgi wieczystej (system teleinformatyczny)
- chwila zajęcia nieruchomości
- przyłączenie się do już prowadzonej egzekucji z nieruchomości
- skutki zajęcia nieruchomości
- obciążenie nieruchomości po zajęciu
- ustanowienie hipoteki przymusowej po zajęciu
- wykreślanie wpisu o wszczęciu egzekucji
- opis i oszacowanie wartości nieruchomości
- licytacja publiczna, przybicie, przyznanie własności
- zasady podziału sumy uzyskanej z egzekucji (podmioty uczestniczące w podziale wykonanie planu podziału).
- środki prawne przysługujące zobowiązanemu (skarga na czynności egzekucyjne, w tym na czynności przygotowawcze do opisu i oszacowania (obwieszczenia, zawiadomienia), skarga na obwieszczenie o licytacji, zarzuty do opisu i oszacowania, zażalenie na postanowienie, wniosek o zmianę zarządcy, uwagi do sprawozdania z zarządu, skarga na plan podziału kwoty uzyskanej ze sprzedaży).
Jakie są inne możliwości działania celem niedopuszczenia do sprzedaży nieruchomości lub spowodowania bezskuteczności egzekucji. Jak przebiega egzekucja z nieruchomości zamieszkałej przez właścicieli bądź lokatorów.
- Egzekucja z nieruchomości zabezpieczonej hipoteką w razie zbycia nieruchomości przez zobowiązanego.
- Dopuszczalność egzekucji z majątku wchodzącego w skład majątku wspólnego małżonków.
- odpowiedzialność solidarna małżonków
- wymogi formalne tytułu wykonawczego
- zastosowanie art. 27c ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji
- odpowiedzialność majątkiem wspólnym za zobowiązania podatkowe jednego z małżonków
- bezskuteczność egzekucji wobec jednego małżonka (dłużnika głównego)
- wystawianie ponownego tytułu wykonawczego po umorzeniu postępowania
- wystawianie dalszego tytułu wykonawczego na obojga małżonków celem dokonania wpisu hipoteki na majątku wspólnym
Kiedy małżonek odpowiada za długi drugiego małżonka. Jakie są możliwości „ratowania „ majątku wspólnego.
- Egzekucja z nadpłaty w podatku dochodowym i zwrotu podatku VAT. Zajęcie nadpłaty z zeznania wspólnego małżonków.
- Niebezpieczeństwo egzekucji z „praw udziałowych”. W jaki sposób organy egzekucyjne mogą zabezpieczać i prowadzić egzekucję z praw udziałowych.
Co można zrobić jeśli dłużnik otrzymał spadek, w skład którego wchodzi nieruchomość. Czy wierzyciel może go „zmusić” do przyjęcia spadku? Czy można zabezpieczyć lub prowadzić egzekucję z udziału w masie spadkowej? Jak przeprowadzić podział spadku Czy urząd skarbowy może podważyć sądowy dział spadku ?
Czy zrobić kiedy dłużnik prowadzi działalność w ramach spółki cywilnej, a jednocześnie jest prowadzona egzekucja z jego majątku, na poczet zobowiązań osobistych ?
Czy można zająć wkłady majątkowe albo dochody spółki jawnej na poczet zobowiązań wspólnika ?
Jak przebiega zabezpieczenie i egzekucja z udziałów w spółce z o.o. ?
Czy można ustanowić zastaw i prowadzić egzekucję z udziału we współwłasności w częściach ułamkowych?
Czy urząd skarbowy albo komornik skarbowy może doprowadzić do zajęcia udziału w składnikach majątkowych po ustaniu małżeńskiej wspólności ustawowej w wyniku sądowego zniesienia wspólności, umowy, rozwodu? Sposób postępowania w zależności od tego, czy majątek został podzielony, czy nadal jest niepodzielony.
Jakie ma znaczenie czy ustanie wspólności nastąpiło po, czy przed powstaniem zaległości podatkowych.
Jakie są źródła wiedzy urzędu skarbowego o udziale dłużnika w ww. masach majątkowych – w jaki sposób może dotrzeć do umowy, wyroku, postanowienia sądu (informacje podatkowe składane do urzędów skarbowych)
- W jakich sytuacjach urząd występuje z pozwem o uznanie za bezskuteczną czynności prawnej dokonanej z pokrzywdzeniem wierzyciela, (skarga pauliańska). Jakie są możliwości obrony w takim procesie bądź w późniejszej egzekucji w razie przegranej. Wpływ wyroku na istniejące bądź ustanowione po zbyciu majątku hipoteki lub zastawy.
- Kto i w jakiej sytuacji może występować z wnioskiem o ogłoszenie upadłości bądź o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Czym grozi uwzględnienie takiego wniosku
- Wykorzystywanie przez organy egzekucyjne wniosków o wpis do KRS i CEIDG (Rejestr dłużników niewypłacalnych, ustanowienie kuratora, wykreślenie wpisów niezgodnych ze stanem rzeczywistym).
- Czy organy egzekucyjne składają zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu (utrudnianie dochodzenia roszczeń, wyzbycie się majątku, pozorne bankructwo, nadużycie zaufania, dowolne zaspokajanie wierzycieli, nierzetelna dokumentacja). Jak bronić się w takim postępowaniu, możliwe konsekwencje ewentualnego skazania.
- Zagrożenie z kodeksu karnego skarbowego za uporczywe niewpłacanie w terminie podatku.
- Kiedy i jak organy podatkowe stosują zabezpieczenia zapłaty należności publicznych (zabezpieczenia na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej oraz w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji). Jak prawidłowo napisać odwołanie od decyzji o zabezpieczeniu bądź zarzuty na prowadzone postępowanie zabezpieczające (jakich używać argumentów).
- Co robić kiedy naczelnik urzędu egzekwuje przedawniony podatek ? Jak uruchomić procedurę weryfikacji istnienia zobowiązania, łącznie z kontrolą sądowoadministracyjną. Czy zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką ulegają przedawnieniu?
- Jak bronić się przed kosztami egzekucyjnymi? Co zrobić kiedy organ egzekucyjny pobrał opłaty w maksymalnej wysokości? W jaki sposób domagać się ich zwrotu?
PROWADZĄCY SZKOLENIE:
Tomasz Kwiecień – prawnik, doradca podatkowy, absolwent Wydziału Prawa UMCS w Lublinie, Studium Wyceny Nieruchomości na UWM w Olsztynie, Postgraduate Management Studies oraz MBA na Politechnice Lubelskiej. Prowadzący od ponad 20 lat zajmuje się problematyką zabezpieczeń i egzekucji administracyjnej, w szczególności zastawami skarbowymi, hipotekami oraz egzekucją z nieruchomości (uchodzi za jednego z najlepszych w kraju specjalistów w tej dziedzinie). Przez ten czas był inspektorem w komórce egzekucji, komornikiem skarbowym w urzędzie skarbowym w Starachowicach (2004 – 2010) oraz naczelnikiem urzędu skarbowego w Opatowie (2010 – 2016). Jest urzędnikiem służby cywilnej III stopnia, ma zdany egzamin na inspektora kontroli skarbowej, przez wiele lat wykładał prawo podatkowe w Wyższej Szkole Finansów i Informatyki im. prof. Chechlińskiego w Łodzi. Prowadził wysoko oceniane przez uczestników szkolenia z zakresu egzekucji administracyjnej oraz spraw wierzycielskich dla naczelników urzędów skarbowych, kierowników oraz pracowników komórek egzekucyjnych i wierzycielskich urzędów i izb skarbowych. Jest autorem wydanej w 2017 r. książki „Egzekucja administracyjna z nieruchomości. Komentarz praktyczny”, publikuje w Przeglądzie Prawa Egzekucyjnego, w wydaniu luty 2018 r. ukazał się jego artykuł „Czynności przygotowawcze do opisu i oszacowania wartości nieruchomości w administracyjnym postępowaniu egzekucyjnym”. Jest także praktykiem, reprezentował urząd skarbowy w kilkuset postępowaniach sądowych w sprawach upadłościowych, układowych, o zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną, o podział majątku, stwierdzenie nabycia i dział spadku itd.
ORGANIZATOR:
Zrzeszenie Prawników Polskich o/Warszawa
Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji
Międzynarodowe Centrum Badań, Rozwoju i Edukacji
LAW Center Club
OBSŁUGA SZKOLENIA:
Międzynarodowe Centrum Badań, Rozwoju i Edukacji
ul. Grodzieńska 21/29, 03- 750 Warszawa
+48 732 968 844
+48 796 194 576
e.mail: szkolenia@mcbrie.pl
terminy:
14 czerwca 2018 WARSZAWA
Cena:
405,69 zł netto + 23 % VAT – 1 dzień
możliwość płatności w ratach
Cena szkolenia obejmuje:
– 7 godzin wykładu,
– materiały szkoleniowe
– kawę, herbatę, ciastka w czasie przerw,
– zaświadczenie o ukończeniu szkolenia
– zaświadczenia do ORA i OIRP
ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIE
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
1. Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie imienia i nazwiska, adresu email oraz numeru telefonu przez Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w związku z udziałem w szkoleniu.
2. Administratorem danych jest: Europejską Wyższą Szkołę Prawa i Administracji z siedzibą w Warszawie, przy ul. Grodzieńskiej 21/29,
3. Zapoznałem(-am) się z treścią Polityki przetwarzania danych osobowych w EWSPA, w tym z klauzulą informacyjną o celu i sposobach przetwarzania danych osobowych przez Administratora oraz jestem świadomy moich praw dostępu do treści swoich danych, możliwości ich sprostowania, ograniczenia przetwarzania lub usunięcia, tj. wycofania zgody w każdym czasie.
Rejestracja na szkolenie jest potwierdzeniem wyrażenia zgody.